Quickfind Code: 1863399 SKU: LISDLG1650
Choose your bath colour
  • Dark green | Selected
Details & Dimensions
  • Generous depth and ergonomic design allow for a relaxing soak, tailored to your comfort
  • Boasts a 5-year warranty for added peace of mind
click
Dark Green Freestanding Double Ended Bath 1650 x 750mm - Lisbon
Product Description
Features we love
All about me
Made from high-quality 2 layers of 3mm thick acrylic which is reinforced with fibreglass, you can rest assured this modern tub will last the test of time without cracking as well as being more resistant to stains or chipping. It includes adjustable feet for you to achieve a perfectly level fit, regardless of your floorboards.
Need to know
  • Dimensions: L1650 x H580 x W750 mm
  • Bath type: Freestanding double-ended bath
  • Bath style: Contemporary
  • Feet included: Yes
  • Predrilled tap holes: No
  • Suitable to drill tap holes: No
  • Taps included: No, sold separately
  • Waste included: Yes
  • Bath Trap included: No, see recommended accessories
  • Instructions included: Yes
  • Material: Acrylic
  • Finish: Matt
  • Colour: Dark Green
  • Pantone reference: Deep Lichen Green 18-0312 TCX
  • Warranty: 5 Years
Dimensions & Specification
Dimensions & Weight
Height (mm) 580mm
Length (mm) 1650mm
Width (mm) 750mm
Weight (Kg) 39kg
Weight Limit (kg) 200kg
Internal Height (mm) 430mm
Base Internal Length (mm) 1070mm
Base Internal Width (mm) 490mm