Quickfind Code: 1801956 SKU: BUN/CORBB900/85510
Select your screen option:
Select your size:
Details & Dimensions
  • Adjustable Wall Support Bar: Includes a 1100mm trim-to-size bar for stability and custom fit.
  • Pivoting Return Panel: Included 300mm panel pivots a full 180° to provide adaptable splash protection.
  • 8mm Toughened Safety Glass: Easy Clean technology resists smears, stains, and limescale buildup.
3 year warranty
click
900mm Brushed Brass Shower Screen for Wet Room & Walk In Shower with 300mm Hinged Flipper Return Panel – Corvus
Product Description
In addition, the 2000mm tall wet room shower screen prevents shower spray into the bathroom, and the 8mm glass thickness provides extra strength and is very easy to clean while resisting smears and stains.   This product includes the flipper panel to prevent any unwanted sprays across your bathroom.
This wet room shower screen can be fitted directly onto a tiled floor ie wet room or onto a walk-in shower tray. The wall support bar is 1100mm long (including the wall bracket and glass clip) and can be cut to fit.
    • Minimalistic frameless design brushed brass wet room shower screen
    • Innovative 180° flipper panel design for easy access and versatility.
    • Includes 1100mm trim-to-size wall support bar
    • Toughened 8mm Easy Clean glass resists smears and staining
    • For use with wet room tiled floors or shower trays
    • Fits into a corner or an alcove to suit your bathroom layout.
    • Enhanced accessibility for individuals with mobility limitations.
Dimensions & Specification
Style
Colour Brass
Finish Brushed
Material Aluminium & Tempered Glass
Dimensions & Weight
Width (Longer side) 900mm
Height 2000mm
Shower Enclosure Type Walk in
Return Panel Size 300mm
Glass thickness 8mm
Wall Support Bar Size 1100mm (Trim -to-size)