Quickfind Code: 2013669 SKU: A1/PEA800QAS
Only Opened »
Better Deals. Better Prices.
Brand New condition
One off Price
At an unbeatable price, you can get the look for even less.
Speedy Delivery
Limited Stock
Be quick, this won’t be available for long!
Details & Dimensions
  • WxDxH - 800mm x 800mm x 45mm
click
ONLY OPENED - 800mm Quadrant Shower Tray 45mm - Non-Slip White Acrylic Stone Resin - Pearl
Product Description
Only Opened
Brand New condition
One off Price
Read more
Speedy Delivery
Limited Stock
Read Less
GRADE A1
The anti-slip surface means a safer showering experience for everyone.
90mm waste required-corner waste position for a pleasant showering experience, for more information about this tray please see our dimensions and specifications section.
    • Modern non-slip 45mm profile white quadrant shower tray ideal for a shower enclosure
    • Stone resin construction provides heat retention and a strong base
    • Can be mounted on optional riser leg kits or flat to the ground.
    • 10 year warranty - resistant to stains, dents, and scratches
Browse our full range of shower enclosure and a shower to go along with your shower tray.
Dimensions & Specification
Dimensions & Weight
Installation Size 800 x 800mm
Height (mm) 45mm
Width (mm) 800mm
Depth (mm) 800mm
Weight (Kg) 22kg
Installation & Features
Tray Type Quadrant
Colour White
Material Stone Resin
Stone Resin Type Acrylic Capped
Finish ABS Finished
Surface Type Non Slip
Waste Included
Waste Reuired 90MM