Quickfind Code: 1945601 SKU: REGMB510
Choose your colour
Details & Dimensions
Width: 510mm
Depth: 250mm
Height: 740mm
  • This wall hung towel rail is a space saving and perfect for cloakrooms
  • The traditional style will add a touch of elegance to your home
  • On trend matt black and white finish
  • Perfect for storing and warming towels
  • Suitable for any central heating system
2 year warranty
click
White and Black Traditional Column Radiator with Towel Rail 510 x 740mm - Regent
Product Description
Features we love
  • Suitable for any central heating systems
All about me
Need to know
  • Radiator Dimensions: H510 x W740 x D250mm
  • BTU Heat Output:1689
  • Valve Connection Measurement:737mm
  • Distance from the wall to outer point of the rail: 250±3mm
  • Distance from the wall to the inlet centre: 50±3mm
  • Fuel Type: Central heating
  • Radiator Type: Heated Towel Rail
  • Radiator Weight:14.9kg
  • Radiator Material: Mild steel
  • Radiator style: Traditional
  • Radiator Finish: Matt black & Gloss white
  • Wattage:495
  • Inlet/Outlet: Side
  • Warranty: 2 years
  • Supplied with wall brackets: Yes
  • Not Included : Radiator valves (see recommended accessories)
Dimensions & Specification
Dimensions & Weight
Height 740mm
Depth 250mm
Width 510mm
Weight (Kg) 14.94kg
Distance from Wall (mm) 250+/-3mm
Valve Connection
The distance of the components of the valve that connect to the plumbing
737mm
Key Information
Fuel type
Choose from electric heaters, central heating or duel fuel for flexible and efficient heating
Central Heating
Alignment Horizontal
Power (W)
How much energy the heater uses per hour, in watts
495W