Quickfind Code: 1861509 SKU: REGMB1600
Details & Dimensions
Width: 480mm
Depth: 109mm
Height: 1600mm
  • This tall traditional radiator makes a bold statement
  • On trend matt black and white finish
  • Offers a high heat output to make your space cosy and warm in no time at all
  • This central heating radiator is compatible with all major UK heating systems
  • 2-year warranty is included for added peace of mind
2 year warranty
click
White and Black Vertical Traditional Column Radiator 1600 x 480mm- Regent
Product Description
Features we love
All about me
The tall Regent floor standing radiator is an elegant heating option for the most stylish traditional bathroom. It measures 1600x480mm and outputs 3461 BTUs, it will provide plenty heat to keep your bathroom warm. It is compatible with central heating systems.
Need to know
  • Dimensions: (H) 1600mm x (W) 480mm x (D) 109mm
  • BTU output:3461
  • Radiator style: Traditional
  • Wattage:1015
  • Weight:23.8kg
  • Valve Connection:352mm
  • Distance from the wall to outer point of the rail: 109±3mm
  • Distance from the wall to the inlet centre: 59±3mm
  • Material: Mild steel
  • Finish: Black and White
  • Fuel: Central heating
  • Inlet/Outlet: Side
  • Warranty: 2 years
  • Brackets Included: Yes - Wall / Floor Brackets Included
  • Excluded: Radiator valves
Dimensions & Specification
Dimensions & Weight
Height 1600mm
Depth 109mm
Width 480mm
Weight (Kg) 23.8kg
Distance from Wall (mm) 109+/-3mm
Valve Connection
The distance of the components of the valve that connect to the plumbing
352mm