Quickfind Code: 1968254 SKU: AZUB1000
Choose your colour
Details & Dimensions
Width: 1000mm
Depth: 146mm
Height: 504mm
  • Includes all necessary fittings for easy installation
  • A stylish matt black finish complements any modern bathroom décor
  • Durable steel construction resists rust and corrosion for long-lasting performance
  • Designed for high heat output, this horizontal radiator efficiently warms your space
  • Compatible with central heating systems for optimal warmth and energy efficiency
click
Black Horizontal Floor Standing Radiator 500 x 1000mm - Azuma
Product Description
Features we love
All about me
Need to know
  • Radiator Dimensions: 504Hx1000Wx D146 mm
  • BTU Heat Output: 2908
  • Pipe Centres: 896mm
  • Fuel Type: Central Heating
  • Fuel Type: Column
  • Radiator Weight: 27.2kg
  • Radiator Material: Mild Steel
  • Radiator Style: Modern
  • Radiator Colour: Black
  • Number of bars: 12 bars
  • Number of panels: double
  • Finish: Matt
  • Wattage: 852W
  • Warranty: 5 years
  • Supplied with wall brackets
  • Not Included : Radiator valves (see recommended accessories)
Dimensions & Specification
Dimensions & Weight
Height 504mm
Depth 146mm
Width 1000mm
Weight (Kg) 27.2kg
Key Information
Fuel type
Choose from electric heaters, central heating or duel fuel for flexible and efficient heating
Central Heating
Alignment Horizontal
Number of Panels
Double
Panel Shape Rectangular
Power (W)
How much energy the heater uses per hour, in watts
852W