Quickfind Code: 1899472 SKU: BUN/PRLPG1515/90647
Choose your feet colour
Details & Dimensions
  • Features striking ball and claw bath feet, adding a timeless touch to its traditional design.
  • Backed by a reassuring 5-year warranty, ensuring long-lasting quality and peace of mind.
click
Freestanding Light Green Double Ended Roll Top Bath with White Feet 1515 x 740mm - Park Royal
Product Description
Features we love
Adjustable and Secure: Matt white feet adjust up to 10mm for a stable installation on uneven flooring.
All about me
Need to know - Bath
  • Dimensions: L1515 x H610-770 x W740 mm
  • Bath type: Freestanding double-ended roll top bath
  • Bath style: Traditional
  • Feet included: Yes
  • Predrilled tap holes: No
  • Suitable to drill tap holes: Yes
  • Taps included: No, see you will need
  • Tap type required: Freestanding, Wall Mounted, Deck Mounted (if holes drilled)
  • Waste included: No, see you will need
  • Bath trap included: No, see you will need
  • Instructions included: Yes
  • Material: Acrylic
  • Finish: Matt
  • Colour: Green
  • Pantone: Lily Pad Green 16-5807 TCX
  • Warranty: 5 Years
Need to know - Bath feet
  • Bath feet type: Claw feet
  • Adjustable feet: Yes, up to 10mm
  • Colour: White
  • Material: Metal
  • Finish: Matt
  • Weight: 0.62kg per piece
  • Fixing included: Yes
  • Warranty: 1 year
Dimensions & Specification
Dimensions & Weight
Height (mm) 640mm
Length (mm) 1515mm
Width (mm) 740mm
Weight (Kg) 30kg
Weight Limit (kg) 200kg
Internal Height (mm) 460mm
Base Internal Length (mm) 940mm
Base Internal Width (mm) 430mm