Quickfind Code: 1869782 SKU: BUN/KONALH1500/89254
Choose your bath orientation
Choose your bath screen colour
Details & Dimensions
  • This 1500mm compact freestanding bath is perfect for smaller bathrooms while still offering a luxurious bathing experience.
click
Freestanding Shower Bath Single Ended Left Hand Corner with Chrome Bath Screen 1500 x 740mm - Kona
Product Description
Features we love
  • The sleek rectangular design creates a bold statement, while the compact 1500mm size makes it perfect for smaller bathrooms
All about me
The chrome shower bath screen is 1450mm high which protects sprays from splashing out. With a slim 6mm width this high-quality screen has an easy clean finish, meaning water easily runs off the glass and less wiping. All fitting and fixtures are included in your purchase making it easy to install.
Need to know - Bath
  • Bath style: Contemporary
  • Bath trap included: No, see recommended accessories
  • Bath type: Freestanding left-handed corner bath
  • Colour: White
  • Dimensions: L1500 x W740 x H570 mm
  • Feet included: Yes
  • Finish: Gloss
  • Fittings included: Yes
  • Let set type: Cradle
  • Material: Acrylic
  • Pre-drilled tap holes: No
  • Product weight: 41kg
  • Screen included: Yes
  • Shape: Rectangular
  • Suitable to drill tap holes: Yes
  • Taps included: No, see recommended accessories
  • Warranty: 5 years
  • Waste included: Yes
Need to know - Bath screen
  • Colour: Chrome
  • Brase arm included: No
  • Dimensions: H1450 x W800 x D6 mm
  • Finish: Polished
  • Fitting type: Hinged
  • Fittings included: Yes
  • Material: Glass and aluminium
  • Material thickness: 6mm for the glass
  • Product weight: 16.04kg
  • Warranty: 3 years
Dimensions & Specification
Dimensions & Weight
Height (mm) 570mm
Length (mm) 1500mm
Width (mm) 740mm
Weight (Kg) 41KG
Weight Limit (kg) 200kg
Internal Height (mm) 435mm
Base Internal Length (mm) 1050mm
Base Internal Width (mm) 410mm