Quickfind Code: 1973328 SKU: VIGOWSRH1700
Choose your bath orientation
Details & Dimensions
  • Made from high-quality 5mm acrylic reinforced with fibreglass which makes it resistant to staining, chipping, and cracking.
  • Enjoy peace of mind with our bath, backed by a 5-year warranty
click
Freestanding Single Ended Right Hand Corner Bath 1700 x 750mm - Vigo
Product Description
Features we love
  • Boasts a 5-year warranty for added peace of mind
All about me
Crafted from high-quality reinforced acrylic, it is resistant to staining, chipping, and cracking, ensuring long-lasting durability. The 40mm ledge against the wall provides enough space for deck-mounted taps, or you can personalise your space with a choice of freestanding or wall-mounted taps. Adjustable feet ensure a perfectly level fit, even on uneven flooring, enhancing stability and ease of installation.
Need to know
  • Bath style: Modern
  • Bath type: Freestanding right-handed corner bath
  • Colour: White
  • Dimensions: L1700 x W750 x H590 mm
  • Feet included: Yes
  • Finish: Gloss
  • Material: Acrylic
  • Overflow Type: Built in
  • Pre-drilled tap holes: No
  • Product weight: 39kg
  • Suitable to drill tap holes: Yes
  • Taps included: No, sold separately
  • Warranty: 5 years
  • Waste included: Yes
Dimensions & Specification
Dimensions & Weight
Height (mm) 590mm
Length (mm) 1700mm
Width (mm) 750mm
Weight (Kg) 39kg
Weight Limit (kg) 200kg
Internal Height (mm) 450mm
Base Internal Length (mm) 1250mm
Base Internal Width (mm) 410mm
Bath Water Capacity (L)
The amount of water the bath holds before it reaches the overflow.
230L
Installation & Features
Material Thickness (mm) 5mm