Quickfind Code: 1779873 SKU: BUN/PAVHGMB800/84818
Select your shower door:
Select your side panel :
Details & Dimensions
  • Matt black frame and handles with a smooth, outward-opening hinged door.
  • Includes both a hinged shower door and a matching side panel.
  • Made from toughened 8mm safety glass that’s easy to clean and resistant to smudges and stains.
  • Adjustable design ensures a perfect fit for corner installation.
3 year warranty
click
800mm Black 8mm Glass Square Hinged Shower Enclosure - Pavo
Product Description
The 608mm opening width provides enough room to enter and shower. Additional strength is provided by the 8mm glass thickness, which is also easy to clean and resistant to smudges and stains. A one-year guarantee and all fittings are included for a quick and simple installation, giving you added peace of mind.
  • Black rectangular shower enclosure shape fits neatly into the corner of your bathroom
  • 608mm opening width - 90 degrees hinged door opens outwards
  • Toughened 8mm easy-to-clean safety glass resists smudges and stains.
  • Made of high-quality aluminum -3 Year warranty for added peace of mind
  • Adjustment tolerances of width 750-790mm  and depth 778-790mm
  • Reversible design to suit your bathroom layout
  • The shower tray, waste trap, tray riser kit, and shower are sold separately
Dimensions & Specification
Style
Colour Black
Finish Matt
Material Aluminium & Tempered Glass
Dimensions & Weight
Width (Longer side) 800mm
Depth (Shorter side) 800mm
Height 1950mm
Shower Enclosure Type Square
Glass thickness 8mm