Quickfind Code: 1758129 SKU: LUNA1000
Size
Details & Dimensions
Width: 1000mm
Depth: 31mm
Height: 1000mm
  • Large mirror with stylish and contemporary design- ideal for any modern space
  • The back-lit light enhances its circular shape and illuminates wonderfully
  • Touch sensor switch gives you effortless operation
  • Heated bathroom mirror with a built-in demist pad
  • Film backed glass for added safety and peace of mind
2 year warranty
click
Round Backlit Heated Bathroom Mirror with Lights 1000mm - Luna
Product Description
All about me
Touch Sensor Control: Intuitive touch sensor switch allows effortless operation with a simple tap.
Need to know
  • Mirror Dimensions: W1000 x H1000 x D31mm
  • Mirror Style: Illuminated
  • Wall Hung: Yes
  • Mirror Shape: Round
  • Mirror Orientation: Portrait
  • Frameless: Yes
  • Power Type: Mains Operated
  • Operation Type: Touch Sensor
  • Sensor Location: Bottom centre
  • Bulb Type: LED
  • Light Colour: Colour Temperature changing - cool to warm light
  • Colour Temperature: 3000k-6000k
  • Mirror Features: Demister
  • Demister Dimensions: W600 x H418mm
  • Wattage: 72W
  • Lumens: 3770
  • Mirror Material: Glass/Aluminium
  • Mirror Weight: 11.7kg
  • Fixtures Included: Yes - Solid wall fixings
  • Safety Film Backing: Yes
  • IP Rating: IP44
  • Guarantee: 2 years
  • We recommend that illuminated mirrors are fitted by a qualified electrician
Dimensions & Specification
Installation & Features
Mounting Portrait
Wall mounted
Illuminated
Operation Type Mains Operated
IP Rating
IP44
Zone 2
Wattage 72W
Light colour Cool White to Warm White
Colour temperature 3000-6400k
Touch Sensor
Press the button to operate the mirror
Backlit
Demister
Keeps mirror steam-free and ready to use
Fittings Included
Material Glass/Aluminium
Dimensions & Weight
Width 1000mm
Height 1000mm
Depth 31mm